Restrukturyzacja zadłużenia w czasach kryzysu gospodarczego

Aktualny kryzys gospodarczy zmusza często do restrukturyzacji zadłużenia i do podjęcia negocjacji z bankami, czy nawet firmami pożyczkowymi z kapitałem prywatnym w celu konsolidacji. Jak wygląda prawidłowe podejście do restrukturyzacji zadłużenia w czasach pogorszenia warunków makroekonomicznych?

Główny cel to obniżenie rat

Niska rata pomimo wysokich kosztów całkowitych konsolidacji to decyzja właściwie przełomowa dla budżetu domowego, ponieważ wykorzystujesz maksymalny bufor bezpieczeństwa. Zaoszczędzone pieniądze przydają się do pokrycia innych, codziennych zobowiązań. Niższe raty możesz uzyskać nawet przy jednym kredycie. Wystarczy w tym celu poprosić bank o wydłużenie okresu kredytowania w aneksie. Pamiętaj jednak, że każda zmiana warunków umowy pociąga za sobą analizę zdolności kredytowej, co może okazać się ryzykowne, np. przy widocznych opóźnieniach w płatnościach.

Wakacje kredytowe to płatna pomoc

Przechodzenie na wakacje kredytowe to kolejna z metod restrukturyzacji zadłużenia wpisująca się naturalnie w konsolidację. Większość banków po zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego umożliwia klientom natychmiastową zwłokę w spłacie, co pozwala na uregulowanie zarobków, czy na wygenerowanie nieco większych oszczędności pod nadpłaty. Chociaż konsolidacja kredytu działa długoterminowo to większość kredytobiorców wychodzi z niej szybciej ze względu na format bezpłatnych nadpłat. Wakacje kredytowe wiążą się z większymi kosztami. Oprocentowanie uwzględnia bowiem niespłaconą kwotę. Banki nie udzielają żadnej bezpłatnej pomocy, nawet w mocno kryzysowych czasach. Uwzględnij to w analizach.

Psychiczny komfort jednej raty

Kredytobiorcy posiadający kilka zobowiązań o różnych terminach spłaty najczęściej generują przypadkowe opóźnienia w spłatach i muszą odpowiadać na pisma wysyłane przez instytucje finansowe. Jedna rata zapewnia większy komfort psychiczny i może zostać dopasowana idealnie do terminu otrzymywania wynagrodzenia. W ten sposób praktycznie nie odczuwasz strat finansowych, ani presji.

Obniżenie kosztów przez zabezpieczenie majątkowe

Główne formy zabezpieczenia umowy o kredyt konsolidacyjny to ubezpieczenie, podpisanie weksla in blanco, wniesienie nieruchomości. Kredyty zabezpieczone hipotecznie charakteryzują się bardzo niskimi kosztami, a jednocześnie opcją wypłacenia premii konsumpcyjnej na dowolne potrzeby. To ciekawa perspektywa, jeżeli chcesz połączyć konsolidację z zaletami pożyczek gotówkowych.

Wskazówka na zakończenie

Niezależnie od formy restrukturyzacji pozytywna zdolność kredytowa to najważniejsze założenie