Jak bezproblemowo przejść przez procedurę kredytową?

Myślisz o kredycie gotówkowym, który odświeży budżet i umożliwi zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb konsumpcyjnych, ale nie masz wielkiego doświadczenia w wypełnianiu wniosku kredytowego i nie bardzo rozumiesz, jaką zdolność kredytową posiadasz? W artykule zobaczysz, jak lepiej przygotować się do kredytowania i bez problemu podpisać umowę z bankiem.

Tak naprawdę analiza kredytowa występuje w bankach detalicznych oraz w sektorze pozabankowym. Kredytodawca musi przeanalizować ryzyko finansowania konkretnego klienta, a robi się to za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej, czy Biur Informacji Gospodarczej, chociażby InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów. BIK uwzględnia dane o zobowiązaniach występujących na rynku kredytowym. BIG natomiast odnosi się do szerszej grupy zobowiązań występujących w instytucjach, u popularnych usługodawców. Prawidłowe wypełnienie wniosku to absolutna podstawa. Nie możesz we wniosku podawać fałszywych informacji o kosztach utrzymania, czy o kwestiach zatrudnienia, ponieważ bank i tak oceni wszystko samodzielnie, często na podstawie danych statystycznych z danego regionu. Inaczej zdolność kredytowa przedstawia się w małych miejscowościach, a inaczej w dużym mieście. Wiele parabanków zaznacza, że udziela chwilówek bez BIK, ale nie jest to do końca prawda. Analiza kredytowa występuje, ale w innej formie. Parabanki ze względu na ograniczenie kosztów pozaodsetkowych w umowach akceptują znacznie większe ryzyko. Firmy pożyczkowe to instytucje zasilane kapitałem właścicieli, które nie utrzymują depozytów klientów. Dla klienta ze słabą zdolnością kredytową to ważna wiadomość, bo bank to nie jedyne rozwiązane zgodne z aktualnymi normami prawnymi. Czasy lichwiarskich firm pożyczkowych przeszły już do historii i trudno znaleźć tragiczne historie kredytobiorców dotyczące przejmowania majątku za odsetki karne.

Zagospodarowanie zdolności kredytowej zadłużeniem wynoszącym 50-70% to już sporo i najczęściej przy takiej skali kredytowania od klienta oczekuje się konsolidacji, restrukturyzacji, a nie zaciągania kolejnego zobowiązania konsumpcyjnego. Banki nie kredytują na 100% zdolności kredytowej, ale na część, więc powinieneś to uwzględnić w swoich analizach. Uśrednienie kwoty kredytowania to duża szansa na obniżenie problemów ekonomicznych w przyszłości i pewien bufor bezpieczeństwa. Czasami lepiej wziąć mniejszy kredyt, a dodatkowy w niedalekiej przyszłości niż od razu duży, który nie uwzględnia do końca ryzyka branżowego, życiowego.

Opóźnienia to bardzo problematyczna sprawa na rynku kredytowym. Jeżeli regularnie przekraczasz daty płatności rat postaraj się o wakacje kredytowe, albo ustalenie zupełnie nowego harmonogramu, nowych dat spłaty. Opóźnienie w spłacie zobowiązań powoduje bardzo często odrzucenie wniosku, nawet przy pozytywnej ocenie innych czynników. Wiele zależy od indywidualnej decyzji analityka, wewnętrznych procedur banku. Jeżeli się na nich nie znasz poproś o pomoc niezależnego pośrednika kredytowego występującego w rejestrze KNF. W ten sposób szybciej dopasujesz się do wytycznych banków lub nawet większości parabanków.

Pozytywne zarządzanie zdolnością kredytową ważniejsze od oszczędzania?

Zarządzanie zdolnością kredytową to ważna umiejętność, często zastępująca generowanie oszczędności. Z dobrą umową i regularnymi dochodami masz szansę na szybkie zadłużenie bezpośrednio z rachunku osobistego, a do tego mocno zabezpieczone pod kątem prawnym. Dzisiaj ustawy chronią przede wszystkim dłużnika, a nie wierzycieli, co pokazuje nawet prawo upadłościowe i procedura ogłaszania upadłości konsumenckiej.