Czym wyróżnia się kredyt samochodowy?

Samochód to stosunkowo duży wydatek, który można zoptymalizować kredytem. Akurat kredyt samochodowy to jedna z najciekawszych form finansowania pojazdów nowych oraz używanych. Czym się charakteryzuje?

Podstawowe informacje o kredycie samochodowym

Kredyt samochodowy, co do definicji obejmuje nie tylko pojazdy, ale szeroko rozumiane środki transportu (ciągniki rolnicze, autobusy, motocykle, quady, coraz popularniejsze skutery) z ważniejszym dowodem rejestracyjnym. To zadłużenie w kategorii konsumpcyjnej. Kredyt samochodowy banki lub specjalistyczne instytucje finansowe kierują do osób fizycznych oraz przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzonej działalności. W kredycie samochodowym występuje bardzo ciekawa zależność przy wypłacie maksymalnej kwoty. Kredytodawca jest w stanie wypłacić znacznie więcej pieniędzy, ponieważ w tym rodzaju kredytu naturalne zabezpieczenie stanowi pojazd. Z tego powodu bank niewiele ryzykuje. Do tego posiada prawo do środków z polisy. Kredytobiorca zawsze zobowiązuje się do jej regularnego opłacania.

Okres kredytowania oraz specyficzne możliwości spłaty

Najczęściej spotykany okres kredytowania samochodu wynosi od 36 do 120 miesięcy. W kredycie samochodowym występuje kilka rodzajów rat, znacznie różniących się od innych rodzajów pożyczek gotówkowych. Najciekawsze formy spłaty to rata balonowa i kredyt samochodowy w standardzie 50/50. Co to oznacza? Przy racie balonowej kredytobiorca odczuwa największe obciążenie pod koniec obowiązywania umowy. Ostatnia rata to około 50% całej kwoty pojazdy. W bankach samochodowych spotyka się najczęściej raty 50/50. Krótko mówiąc właściciel pojazdu wpłaca połowę sumy na dzień dobry, a resztę po indywidualnie ustalonym czasie. W takim kredycie oprocentowanie i wysokie koszty występują bardzo rzadko. To pewna forma udoskonalenia relacji z klientem w ramach zwykłego zakupu samochodu.

Czy warto sięgnąć po kredyt samochodowy?

Niskie oprocentowanie, wiele rodzajów rat do wyboru, duża dostępność produktowa w bankach detalicznych i bankach powiązanych z konkretnymi markami motoryzacyjnymi to duże plusy. Na pewno kredyt samochodowy opłaca się bardziej od pożyczki gotówkowej, szczególnie w ramach zakupu pojazdu.