Czy trzeba płacić podatek od lokaty?

Niestety w każdym państwie, jeśli zarabiamy legalnie jakiekolwiek pieniądze, bez względu na to czy jesteśmy zatrudnieni na umowę zlecenie czy też jest to umowa etatowa bądź umowa o dzieło, musimy płacić podatki. Podatki musimy płacić niemalże w każdej sytuacji, nawet od wzbogacenia się, nawet jeśli dostaniemy spadek, wygramy coś albo po prostu kupimy dom czy samochód, zazwyczaj w takich przypadkach również musimy zapłacić podatek. Idąc tym tokiem rozumowania, również jeśli chcemy oszczędzić pieniądze w banku bądź wzbogacić się na swoich oszczędnościach na przykład poprzez lokaty bankowe, również konieczne jest zapłacenie podatku, oczywiście nie od kwoty jaką poddajemy rozmnożeniu, ale od tej kwoty która zrobimy.

Odpowiadając więc na pytanie, czy podatek przy lokacie jest niezbędny, niestety trzeba odpowiedzieć twierdząco. Jak to jednak dokładnie wygląda? Jakie jest oprocentowanie takiej lokaty i jak ustalono w ogóle ile ma taki podatek od lokaty wynosić?

Musimy wyjaśnienie tego zacząć od powrotu do roku 2004, kiedy to w naszym kraju wprowadzono całkiem nowy podatek określany mianem podatku Belki. Co to za rodzaj opodatkowania? Jest to oczywiście rodzaj podatku, który dotyczy środka finansowego jakim są lokaty bankowe i który został tak nazwany oczywiście od nazwiska ministra finansów, jaki wtedy zarządzał sprawami finansowymi naszego kraju. W tym właśnie roku, jak uzasadniał Pan belka, wprowadzenie podatku miało największy sens i było to też coś w rodzaju dostosowania się do obecnie panujących zasad w całej Europie, gdzie również takie podatki się odprowadza.

Jak więc to wygląda?

Obecnie w naszym kraju podatek zarówno od wszelkich zysków określanych mianem zysków kapitałowych jak również od zysków jakie daje lokata to aż dziewiętnaście procent od tego zysku. Jakiś przykład? Proszę bardzo. Załóżmy więc, że w ciągu całego roku uzyskaliśmy zysk w wysokości tysiąca złotych, który urósł nam dzięki lokacie. Nie trudno jest się domyślić, że na lokacie tej musiało być dość sporo pieniędzy, bowiem gdyby tak nie było, zysk ten nie byłby też taki duży. Wracając jednak do tematu – mając taki właśnie zysk, przed wypłaceniem należnych nam pieniędzy bank ma obowiązek potrącić nam z tej kwoty dziewiętnaście procent tej kwoty, a więc w tym wypadku byłoby to 190 złotych. Wcale nie jest to mała kwota zważywszy na to, że procent na lokacie też wcale nie jest taki duży, wręcz niewielki – mimo to zarabia się właściwie nic nie robiąc, a skoro pieniądze mają leżeć bezczynnie, to dlaczego nie, prawda?

Prawda, ale jak to wygląda w innych krajach?

Otóż w innych krajach Europejskich również są takie zasady, ale nie ma tutaj jednego określonego podatku od zysków kapitałowych tak jak na przykład jest to w przypadku Polski. Jak więc to wygląda? Są takie kraje, gdzie po prostu nie ma żadnego obowiązującego schematu, co wydaje się być bardzo krzywdzące dla ludzi, ponieważ wydaje się, że w każdej chwili może się wiele zmienić i może okazać się, że muszą zapłacić więcej niż mniej. Znowu bywają też takie państwa, w których w ogóle nie pobiera się tego podatku w ogóle, tak jak to było jeszcze jakiś czas temu u nas w Polsce. Warto wspomnieć o kilku krajach Europy, a mianowicie o tym jak jest na przykład we Francji, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii. Jak więc to tam wygląda? Tam pobiera się na przykład podatek nie tylko o lokat ale również nawet od funduszy czy też od zysku ze sprzedaży nieruchomości. Niestety tak to wygląda, wszędzie państwa żyją z podatków, jak nie od jednej rzeczy to od innych.