Czy różni się pożyczka budowlana od klasycznej hipoteki?

Pożyczki budowlane płacą za budowę lub remont domu, ale procesy zatwierdzania, oceny i wypłaty różnią się bardzo od tradycyjnego kredytu hipotecznego.

Zakup wymarzonego domu może wymagać kredytu hipotecznego. Ale budujesz swój wymarzony dom? To może wymagać hipoteki z niespodzianką. Mianowicie pożyczki na budowę.

Co to jest pożyczka na budowę?

Pożyczki budowlane to krótkoterminowe kredyty hipoteczne o wyższym oprocentowaniu, które pokrywają koszty budowy lub remontu domu. Pożyczkodawca wypłaca pożyczkę na budowę kontrahentowi, a nie pożyczkobiorcy, w ratach, w miarę jak osiągane są kolejne etapy budowy. Po zakończeniu budowy kredyty mieszkaniowe są albo zamieniane na stałe hipoteki, albo w całości spłacane.

Budynek to Twoja szansa na posiadanie wszystkiego, czego chcesz w domu, ale proces pożyczki na budowę może być skomplikowany. Dowiedz się, jak działają różne typy i jak wybrać pożyczkodawcę, zanim zaczniesz.

Co obejmuje pożyczka na budowę?

Każdy projekt jest inny, ale ogólnie pożyczka na budowę pokrywa:

  • Plany, pozwolenia i opłaty.
  • Praca i materiały.
  • Koszty zamknięcia.
  • Rezerwy na nieprzewidziane wydatki (w przypadku, gdy projekt kosztuje więcej niż szacowano).
  • Rezerwy na odsetki (jeśli nie chcesz dokonywać płatności odsetek podczas budowy).

Jak działają kredyty budowlane?

Nowa pożyczka na budowę

Kiedy pożyczasz pieniądze na budowę domu, nie ma zabezpieczenia na zabezpieczenie pożyczki tak jak w tradycyjnej hipotece – przynajmniej jeszcze nie. To powoduje, że pożyczkodawcy się denerwują, więc musisz przeskoczyć kilka dodatkowych wyzwań, zanim przejdą na gotówkę. Spodziewaj się dokładnej kontroli planów architektonicznych i budowniczego, a także finansów.

Wypłata kredytu budowlanego działa również inaczej niż w przypadku tradycyjnego kredytu. Zamiast przekazywać ryczałt, pożyczkodawcy płacą budowniczemu w ratach – każda rata zbiega się z ważną fazą projektu, taką jak wylewanie fundamentu, czy prace wykończeniowe.

Kontrola jest zwykle wymagana przed wydaniem raty konstruktorowi, a kwota tej płatności zależy od wykonanych prac, jak odnotowano w raporcie z inspekcji.

Kredyty na przebudowę domu

Jeśli Twój wymarzony dom wymaga dużo przebudowy, pożyczka na remont pozwala na zawarcie kosztów modernizacji i naprawy w stałym kredycie hipotecznym. Typowe programy pożyczek na remonty obejmują hipotekę na remont domu oraz program pożyczek gwarantowanych dla domów jednorodzinnych. Podobnie jak w przypadku typowej pożyczki budowlanej, kwota, którą możesz pożyczyć na remont, zależy od oszacowania wartości przez rzeczoznawcę po zakończeniu napraw i modernizacji. Pożyczkodawca nadal musi zatwierdzić plany kontrahenta i remontu i nadal wypłaca pieniądze w ratach.

Korzyścią z finansowania dużych remontów pożyczką budowlaną, a nie pożyczką indywidualną lub kredytem na nieruchomości mieszkaniowe, jest to, że zazwyczaj płacisz niższe oprocentowanie i masz dłuższy okres spłaty.

Przygotuj się do przeglądu

Kredyt hipoteczny jest zwykle transakcją między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, ale kredyty budowlane dodają trzecią stronę: konstruktora. Wszystko zależy od tego, czy wykonawca wykona plany budowy na czas i w ramach budżetu, więc staraj się zatrudniać ostrożnie.

Sprawdź referencje konstruktora i zobacz inne ukończone prace. Upewnij się, że ich plany i specyfikacje zostały zatwierdzone przez lokalne władze budowlane i są gotowe do kontynuowania projektu. Pożyczkodawca może poprosić o historię pracy budowniczego i dowód ubezpieczenia, plany, specyfikacje, listę materiałów, szczegółowy budżet i podpisaną umowę o budowę, która zawiera daty rozpoczęcia i zakończenia.