Co to jest kredyt gotówkowy

Mimo tego, że kredyt gotówkowy opiewa na zdecydowanie mniejsza kwotę niż kredyt mieszkaniowy i tak generuje szereg dodatkowych kosztów. Warto o nich wiedzieć aby pożyczone od banku pieniądze nie stały się kosztownym kłopotem. Najważniejszą zaletą kredytu gotówkowego jest brak ograniczenia jeżeli chodzi o cel na jaki zostanie on przeznaczony. Pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć na spłatę wcześniejszych zobowiązań, zakup sprzętu, wyjazd na wakacje z rodziną czy tez na remont mieszkania bądź kupno auta. Bank w żaden sposób nie kontroluje sposobu korzystania z otrzymanych środków. Jednym z podstawowych kosztów kredytu gotówkowego są odsetki. Oprocentowanie nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalonej przez NBP. Jeżeli chodzi o wysokość innych kosztów są one uzależnione od banku. Należy do nich prowizja która jest pobierana po wypłaceniu kredytu. Inna kategorią kosztów związanych z kredytem gotówkowym sa ubezpieczenia. Ubezpieczenia zabezpieczają przede wszystkim bank, natomiast zakres ochrony jest bardzo zróżnicowany. Towarzystwa ubezpieczeniowe w zamian za otrzymana składkę zobowiązują się w razie śmierci, kalectwa lub niezdolności do pracy spłacać pozostały dług. Zdarza się że ubezpieczenie ma znacznie szerszy zakres i obejmuje również ryzyko utraty pracy czy tez czasowej niezdolności do zarobkowania. Bardzo często kredytodawcy oferują niższe oprocentowanie lub obniżenie prowizji klientom którzy zdecydują się na wykupienie ubezpieczenia. Jednak nie zawsze jest to opłacalne.

Rata równa czy malejąca

Decydując się na kredyt gotówkowy powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować zarówno kwotę kredytu jak i sama celowość jego zaciągnięcia. Często ludzie podejmują zbyt pochopne decyzje tylko po to by spełnić swoje marzenia np., kupić nowy sprzęt czy auto, a później okazuje się że co miesięczne raty są dla nas za wysokie i nie jesteśmy w stanie ich spłacać. Dlatego powinniśmy dokładnie przeanalizować swój budżet począwszy od comiesięcznych wydatków jakimi są rachunki i zakupy, planując również pewna kwotę pieniędzy na niespodziewane wydatki. Inna kwestia którą powinniśmy przeanalizować jest także możliwość spłacania rat. Do wyboru mamy dwa sposoby. Raty równe lub malejące. Rata równa jest taka sama w każdym miesiącu, różni się jedynie proporcjami w części odsetkowej i kapitałowej. Z miesiąca na miesiąc wraz ze spłatą zadłużenia rośnie część kapitałowa, a odsetkowa maleje. W przypadku raty malejącej spłacamy zawsze tyle samo kapitału, natomiast wraz z upływem czasu zmniejszają się odsetki, które sa naliczane od wartości kapitału pozostającego do spłaty. Ostatecznie ich suma jest wyższa niż w ratach równych. Aby podjąć dobrą decyzję możemy skorzystać z kalkulatora rat wówczas dowiemy się która będzie dla nas korzystniejsza. Każda z tych decyzji powinna być przez nas przemyślana następnie warto jest kilka Ray przeczytać wszystkie warunki umowy aby nic nie umknęło naszej uwadze, tylko wtedy unikniemy problemów w przyszłości i z pewnością podejmiemy słuszną decyzje. Pamiętajmy że zazwyczaj podejmujemy ją na kilka lat.

Spłaty kredytu warto dokonywać terminowo, gdyż wówczas w oczach banku jak i funduszu kredytowego podnosi sie nasza ocena kredytowa. Może to nam pomóc nie tylko w zaciągnięciu w przyszłości kolejnych kredytów, ale także i przy problemach ze sp łatą na renegocjowanie warunków. Jeżeli Pan zobaczy, że ejsteśmy solidnym kontrahentem, który spłacał do tej pory raty sumiennie, chętniej będzie z nami rozmawiał.